Українці будьмо сильними. Паніка, стрес та тривога не зіграють нам користь.
Перед тим як приймати будь-які рішення з приводу що робити далі та спілкування з родичами та близькими, поверніть собі емоційну рівновагу та психологічний тонус.
Найпростіший спосіб заспокоїтись тут і зараз це опанувати своє дихання:
- для себе: просто сповільнитись глибоко вдихати на рахунок від 1 до 4 та видихати від 1 до 8, важливо, щоб видих був вдвічі довшим.
- для близьких: покласти руку людини яка в паніці на своє зап'ястя, щоб вона відчула ваш спокійний пульс та сповільнила дихання.
Також можна користуватися різноманітними техніками.
Одна з них – «кулька»:
Одну руку кладете на живіт, іншу — на груди. Вдихайте через ніс, доки не відчуєте рукою рух живота. Груди водночас повинні залишатися в спокої. Уявіть, що живіт — кулька, яку ви намагаєтеся надути, тимчасом як груди не рухаються. Після вдиху напружіть м'яз живота й видихайте крізь напівстислі губи. Більше методик ви можете проглянути в матеріалі Wonderzine.
В умовах ізоляції та евакуації, раціонально та швидко отримувати психологічну допомогу онлайн. До вашої уваги декілька онлайн ресурсів:
Телеграм група «Психологічна допомога для українців під час війни»
Група створена для безкоштовної психологічної допомоги українцям, які відчули на собі всі жахіття війни в Україні 2022. Допомога надається практикуючими психотерапевтами.
Для користувачів бота є інструкція:
- Як вам потрібна допомога: пишіть «Потрібна консультація». Краще коротко викласти в чому суть проблеми, щоб було зрозуміло який спеціаліст зможе коректно працювати з цією проблемою.
- Якщо ви хочете надати допомогу: якщо ви вільні й можете проконсультувати – «пишіть вільний» або «беру в роботу». «Напрямок психотерапії такий-то».
Консультації безоплатні й можуть проходити як у відео / телефонній розмові, так і (зважаючи на ситуацію) в текстовій переписці або навіть базовим рекомендаціям в групі.
Чат психологічної підтримки та бот «Як ти?»
Цей чат створила команда експертів та волонтерів TreatFiel. Основна його мета — колективна підтримка. Тут кожен може ділитися своїми переживаннями підтримувати, говорити теплі слова. Головне — дати одне одному відчуття контакту. У чаті будуть модератори, які забезпечуватимуть психологічну й інформаційну безпеку.⠀
А через бота «Як ти?» можна залишити запит на психологічну допомогу або стати психологом волонтером.
Якщо ви зараз відчуваєте себе нормально, то все одно рекомендуємо освоїти пару методик із самодопомоги й надання першої психологічної допомоги, щоб за необхідності могти підтримати своїх рідних та близьких.
А ще Марк Лівін Та Ілля Полудьонний записали спецепізод подкасту «Простими Словами» — «Що зараз з нами відбувається», щоб розповісти в якому стані ми зараз знаходимось і як його психологічно переживати. Наразі він доступний для прослуховування на подкаст платформах.
Все буде Україна! Адже ми класна нація та вміємо підтримувати емоційний тонус, щоб приймати важливі рішення для збереження нашої країни.